Zastawa stołowa z porcelany - nieodłączny element udanego przyjęcia wielkanocnego

Ostatnie dni przed Wielkanocą są czasem wzmożonych prac domowych. W tym okresie sprzątamy dom na błysk, malujemy jajka do święconki, pieczemy ciasta i gotujemy wykwintne potrawy. W ferworze przygotowań często zapominamy o dekoracjach. Choć z ogromem ozdób kojarzy się nam Gwiazdka, w Święta Wielkanocne również warto zadbać również o to, by stół cieszył gości nie tylko smacznymi daniami, ale i pięknym kompletem naczyń czy serwetkami przypominającymi o nadchodzącej wiośnie.

Z jakich elementów powinna składać się wielkanocna zastawa stołowa?

Niegdyś szykując świąteczne przyjęcia, byliśmy skazani jedynie na nudne, białe zastawy. Obecnie sklepy z artykułami gospodarstwa domowego oferują komplety naczyń dedykowane wielkanocnym spotkaniom, dlatego zakup talerzy ozdobionych wizerunkami zajączków, pisanek czy wiosennych kwiatków, nie stanowi większych problemów. Można pozostać przy klasycznych rozwiązaniach, ale dzięki naczyniom z wielkanocnymi dekoracjami stół świąteczny będzie prezentował się dostojnie i świeżo, a potrawy zyskają niecodzienny sznyt. Najważniejsze by zastawa składała się z:

  • talerzy: głębokich i płaskich obiadowych oraz mniejszych sałatkowych i deserowych,
  • tac na wędliny,
  • wazy na zupę: żurek lub barszcz biały,
  • półmisków do sałatki jarzynowej,
  • sosjerek,
  • dzbanków na napoje.

Poza wymienionymi wyżej elementami na świątecznym stole nie może zabraknąć również sztućców, w tym łyżeczek i widelczyków do deserów oraz szklanek, a także porcelany do kawy, czyli filiżanek wyposażonych w eleganckie spodeczki. Sprawą one, że poobiednia kawa będzie smakować wiele lepiej niż na co dzień. Warto również pamiętać, że liczbę naczyń należy uzależniać od ilości zaproszonych gości.

Dekoracja świątecznego stołu

Prawidłowo skompletowana zastawa stołowa to dopiero połowa sukcesu. Dla lepszego efektu warto przyozdobić stół dodatkowymi dekoracjami, które wprowadzą gości w świąteczny nastrój. Przy wyborze odpowiednich akcesoriów najlepiej kierować się symboliką Wielkanocy nawiązującą do odradzającej się przyrody. W pierwszym kroku należy wybrać obrus. W tym przypadku dobrze jest postawić na tkaniny w kolorze żółtym, zielonym lub białym z motywami wielkanocnymi. Na nakrytym już stole nie może zabraknąć świeżych kwiatów np. tulipanów czy żonkili oraz bazi, wprowadzających do pomieszczenia powiew wiosny. Dobrym pomysłem na świąteczne dekoracje są również gałązki mirtu, bukszpanu lub miseczek z rzeżuchą, którą wystarczy wysiać ok. tygodnia wcześniej, by w Wielkanoc cieszyła oko swoją zielonością. Wszystkie te dekoracje sprawią, że świąteczna porcelana będzie się jeszcze piękniej prezentować.

Błędy, których należy unikać, przystrajając wielkanocny stół

Podczas aranżacji świątecznego stołu nie można przesadzić z ilością ozdób. Nadmiar dekoracji wywoła niepotrzebny chaos, utrudnić komunikację czy swobodę w korzystaniu z zastawy stołowej. Dlatego np. wysokie wazony z kwiatami lepiej postawić na komodzie. Z drugiej strony zbyt mało akcesoriów też nie jest dobrym rozwiązaniem. Wielkanoc to w końcu czas radości z okazji budzącej się do życia natury oraz Zmartwychwstania Chrystusa, dlatego epatowanie szczęściem nie jest grzechem. Podczas dekorowania należy jednak zachować dobry smak. Samo kupienie przypadkowych ozdób i postawienie ich na stole nie załatwi sprawy. Aby stworzyły spójną i elegancką kompozycję, akcesoria te muszą pasować do siebie i kompletu naczyń. Warto również pamiętać, by sztućce zostały rozłożone zgodnie z zasadami savoir-vivre, a pieczywo przykryte serwetką, co zapobiegnie jego wyschnięciu.